BAŞKALARINA HAYAT VERMEYİ DÜŞÜNÜN !

BAŞKALARINA HAYAT VERMEYİ DÜŞÜNÜN !

Türkiye'de 25 binden fazla organ bekleyen hastamız var. Bu hastaların hayatlarını kaybetmemeleri için ihtiyaç duydukları organ gereklidir. 


Türkiye'de organ nakli başarılı bir şekilde yapılmakta ama maalesef yapılan nakillerin %75'i canlıdan yani yakınlarından olabilmektedir. Olması gereken ise dünyadaki diğer örneklerde olduğu gibi kadavradan organ naklinin daha fazla yapılmasıdır.


Öyle ki; zaten kalp,akciğer, pankreas, ince bağırsak gibi organlarda canlıdan direkt nakil mümkün değildir. 2015 yılı içerisinde Ağrı Devlet Hastanesi olarak organ bağışında farkındalık adına çeşitli standlarımız ve eğitim programlarımız olmuştur.

2013 yılından beri hastanemiz bünyesinde açılmış olan organ bağışı birimi kesintisiz hizmet vermektedir.Geçmiş yıllarda organ bağışının ne olduğu hakkında bilgisi olmayan vatandaşlarımız bugün organ bağış birimimize kendi istekleri ile gelip bağış yapabilmektedirler. Bu sayede aklında soru işareti olan vatandaşlarımızın tüm sorularını cevaplıyoruz.

Fakat, organ bağışı bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Bizler ise sadece organlarımızı sadece toprağa gömmeyi tercih ediyoruz.

" Hepimizin bir yakını, organ bekleyen bir hasta konumunda olabilir. "

Organ nakli bekleme listesinde bekliyor olmak, birilerinin ölmesi sizin yaşıyor olmanızı sağlaması büyük bir travma.
Aynı zamanda yakınını kaybeden birinin bu durumdan olumlu bir sonuç çıkarması için bir fırsat oluşturuyor.

Ve bizler " Herkesi bir yaşam armağan etmeye davet ediyoruz."

Hastanemizde organ bağışında bulunmak için başvuru ve bilgi edinme adresimiz;

 

1.Kat Organ Bağış Birimi
0472 215 10 56 / 1045
Gsm: 0546 877 48 26

 

 

Hülya KAYA 
AĞRI DEVLET HASTANESİ
ORGAN VE DOKU NAKİL KOORDİNATÖRÜ